Hikvision DS-2CD2T66G2H-IS2U/SL 6MP AcuSense Bullet Camera with Audio & Strobe Light, 2.8mm Lens, IR 60m
Provides high-definition security with intelligent filtering of people and vehicles to ensure accurate alerts and active deterrence of intruders.
inc GST + 3 Year Warranty & Support
Free shipping over AUD300
Build your setup Configure your bundle Bundle this camera with NVR, hard drive & accessories Complete setup from $1,283.10
3-Year Warranty
Warranty on all cameras
Free Shipping
On orders over $300
30-Day Returns
Easy returns for unopened items
Fast Delivery
5-10 Day Delivery Australia-wide
§ 01Overview
What this product is
The Hikvision DS-2CD2T66G2H-IS2U/S(L) 6 MP Fixed Bullet Network Camera delivers professional-grade surveillance and proactive protection for Australian commercial and residential sites. It features advanced AcuSense technology and integrated warning lights to ensure reliable security for various organisations. It is engineered for durability in harsh outdoor environments, providing high-resolution monitoring and intelligent deterrence in one unit.
§ 02Engineering
Technical specifications
- 6 MP Ultra-High Definition: Captures crisp 3200 / 1800 resolution video to ensure fine details like faces and licence plates are clearly visible.
- AcuSense Deep-Learning: Distinguishes between humans, vehicles, and irrelevant motion to focus on real security threats and reduce false alarms.
- Active Deterrence: Features a built-in strobe light and audio alarm that activate upon detection to discourage unauthorised access and warn intruders.
- Two-Way Audio: Includes an integrated microphone and speaker to allow for live communication with visitors or personnel from a remote location.
- 120 dB True WDR: Maintains superior image clarity in challenging lighting conditions, such as strong backlighting or high-contrast scenes.
- 60m Infrared Range: Provides extended visibility in total darkness with powerful supplementary IR illumination for large outdoor areas.
- Advanced Video Compression: Utilises H.265+ technology to significantly reduce bandwidth and storage usage while maintaining high video quality.
§ 03Full datasheet
Detailed specifications
Camera & Image
| Feature | Detail |
|---|---|
| Image Sensor | 1/2.4" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3200 × 1800 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux @ (F1.0, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance, adjustable by client software or web browser |
| Privacy Mask | 4 programmable polygon privacy masks |
Lens & Distance
| Feature | Detail |
|---|---|
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 and 4 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 115°, vertical FOV 60°, diagonal FOV 144° | 4 mm, horizontal FOV 94°, vertical FOV 50°, diagonal FOV 112° |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F1.0 |
| Depth of Field | 2.8 mm: 1.7 m to ∞ | 4 mm: 2.2 m to ∞ |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| DORI | 2.8 mm: D: 64 m, O: 25 m, R: 12 m, I: 6 m | 4 mm: D: 77 m, O: 30 m, R: 15 m, I: 7 m |
Night Vision
| Feature | Detail |
|---|---|
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 60 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Flashing Light | /SRB model: Red and Blue Light | /SL model: White Light |
Video
| Feature | Detail |
|---|---|
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (3200 × 1800, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) | 60 Hz: 30 fps (3200 × 1800, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) | 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Third Stream | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) | 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) *Third stream is supported under certain settings. |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/H.264+/H.265+, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, *Third stream is supported under certain settings. |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile, Main Profile, High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR, VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream |
Audio
| Feature | Detail |
|---|---|
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Built-in Microphone | Yes, 2 built-in microphones |
| Built-in Speaker | Max. power consumption: 2 W, max. sound pressure level: 10 cm: 120 dB. |
AI & Deep Learning
| Feature | Detail |
|---|---|
| Face Capture | Yes |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting. Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
Network & Storage
| Feature | Detail |
|---|---|
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, SNMP, WebSocket, WebSockets, SRTP, SFTP |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile T, Profile G), ISAPI, SDK, ISUP |
| User/Host | Up to 32 users; 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.1/1.2/1.3, host authentication (MAC address) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), Auto Network Replenishment (ANR) |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11 | Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ | Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
Event & Alarm
| Feature | Detail |
|---|---|
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception |
| Smart Event | Scene change detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture, audible warning, strobe light |
Interface
| Feature | Detail |
|---|---|
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Audio | 1 input (line in), two-core terminal block, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), two-core terminal block, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| Reset Key | Yes |
General & Environment
| Feature | Detail |
|---|---|
| Power | 12 VDC ± 25%, 1.4 A, max. 10.5 W, Ø 5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity protection, PoE: IEEE 802.3at, Class 4, max. 17 W |
| Material | Front cover: metal, body: metal, bracket: metal |
| Dimension | 282 mm × 93.1 mm × 90.5 mm (11.1" × 3.7" × 3.6") |
| Package Dimension | 386 mm × 156 mm × 155 mm (15.2" × 6.1" × 6.1") |
| Weight | Approx. 1210 g (2.7 lb.) |
| With Package Weight | Approx. 1894 g (4.2 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| General Function | Heartbeat, mirror, flash log, password reset via email, pixel counter, anti-banding |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |
