Hikvision DS-2XC6047G0-L(S) 4MP Outdoor ColorVu Bullet Camera, Anti-Corrosion Polymer, IP68, 2.8mm
Skip to product information
1
/
of
1
Vendor:
Hikvision
Hikvision DS-2XC6047G0-L(S) 4MP Outdoor ColorVu Bullet Camera, Anti-Corrosion Polymer, IP68, 2.8mm
SKU: DS-2XC6047G0-L(S)-2.8mm
Description
Provides 24/7 full-colour video in highly corrosive environments using a specialised anti-corrosion polymer enclosure and advanced light technology.
Regular price
$586.85 AUD
Sale price
$586.85 AUD
Regular price
$554.00 AUD
inc GST + 3 Year Warranty & Support
Free shipping over AUD300
In stock
Hikvision DS-2XC6047G0-L(S) 4MP Outdoor ColorVu Bullet Camera, Anti-Corrosion Polymer, IP68, 2.8mm
1
/
of
1
Build your setup Configure your bundle Bundle this camera with NVR, hard drive & accessories Complete setup from $1,530.45
3-Year Warranty
Warranty on all cameras
Free Shipping
On orders over $300
30-Day Returns
Easy returns for unopened items
Fast Delivery
5-10 Day Delivery Australia-wide
§ 01Overview
What this product is
Hikvision DS-2XC6047G0-L(S) 4MP ColorVu Anti-Corrosion Camera is a durable security Product built for coastal or industrial sites. It incorporates high-end Features such as HEOP support and smart white lighting to ensure reliable performance where standard cameras fail.
§ 02Engineering
Technical specifications
- 4MP High Resolution Imaging: Captures clear and detailed footage to ensure reliable identification in various environments.
- 24/7 Colour Imaging: Utilises ColorVu technology to provide vibrant, full-colour video around the clock, even in total darkness.
- Anti-Corrosion Polymer Enclosure: Ensures longevity and reliability in harsh, corrosive settings with NEMA4X and IP68 rated protection.
- 120 dB True WDR: Maintains image clarity against strong backlighting by effectively balancing light and dark areas of the scene.
- Smart Supplement Light: Features a white light range of up to 40m to illuminate dark areas for enhanced evidential detail.
- Hikvision Embedded Open Platform (HEOP): Supports the integration of third-party applications using 1.5 TOPS of dedicated computing power.
- 24/7 Colour Imaging: Utilises ColorVu technology to provide vibrant, full-colour video around the clock, even in total darkness.
- Anti-Corrosion Polymer Enclosure: Ensures longevity and reliability in harsh, corrosive settings with NEMA4X and IP68 rated protection.
- 120 dB True WDR: Maintains image clarity against strong backlighting by effectively balancing light and dark areas of the scene.
- Smart Supplement Light: Features a white light range of up to 40m to illuminate dark areas for enhanced evidential detail.
- Hikvision Embedded Open Platform (HEOP): Supports the integration of third-party applications using 1.5 TOPS of dedicated computing power.
§ 03Full datasheet
Detailed specifications
Camera & Image
| Feature | Detail |
|---|---|
| Image Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with Light |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, white balance, AGC, adjustable by client software or web browser |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger (-S) |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog |
| Image Parameters Switch | Yes |
| SNR | ≥ 50 dB |
| Privacy Mask | 8 programmable polygon privacy masks |
Lens & Distance
| Feature | Detail |
|---|---|
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 101.73°, vertical FOV 55.12°, diagonal FOV 120.84° | 4 mm, horizontal FOV 75.79°, vertical FOV 40.84°, diagonal FOV 89.13° | 6 mm, horizontal FOV 49.91°, vertical FOV 27.43°, diagonal FOV 57.82 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F1.0 |
| DORI | 2.8 mm: D: 64.0 m, O: 25.4 m, R: 12.8 m, I: 6.4 m | 4 mm: D: 82.0 m, O: 32.5 m, R: 16.4 m, I: 8.2 m | 6 mm: D: 120.0 m, O: 47.6 m, R: 24.0 m, I: 12.0 m |
Night Vision
| Feature | Detail |
|---|---|
| Supplement Light Type | White Light |
| Supplement Light Range | Up to 40 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
Video
| Feature | Detail |
|---|---|
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720); 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480); 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480); 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50 Hz: 10 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360); 60 Hz: 10 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/H.265+/H.264+, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile, Main Profile, High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR, VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.265 and H.264 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream |
| Target Cropping | Yes |
Audio
| Feature | Detail |
|---|---|
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Type | Mono sound |
AI & Deep Learning
| Feature | Detail |
|---|---|
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting; Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
Network & Storage
| Feature | Detail |
|---|---|
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface, ISAPI, SDK, ISUP |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| User/Host | Up to 32 users; 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
Event & Alarm
| Feature | Detail |
|---|---|
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Scene change detection, audio exception detection, defocus detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture, white light flashing |
Interface
| Feature | Detail |
|---|---|
| Ethernet Interface | 1 RJ45 100 M Ethernet port |
| Audio Input | -S: 1 input (line in), max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium |
| Audio Output | -S: 1 output (line out), max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Alarm | -S: 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA) |
| RS-485 | -S: 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
General & Environment
| Feature | Detail |
|---|---|
| Power | DC: 9 to 36 V, 0.8 A, max. 7.2 W, PoE: IEEE 802.3af, 36 V to 57 V, 0.3 A to 0.2 A, max. 7.2 W |
| Material | Front cover: PA* + 50% GF, body: PA* + 50% GF, bracket: ADC12 |
| Dimension | 250.5 mm × 105.6 mm × 91.9 mm (9.86" × 4.16" × 3.62") |
| Package Dimension | 315 mm × 137 mm × 141 mm (12.41" × 5.40" × 5.56") |
| Weight | Appox. 0.76 kg (1.68 lb.) |
| With Package Weight | Appox. 1.12 kg (2.47 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Anti-banding, heartbeat, mirror, flash log, password reset via email, pixel counter |
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 |
| Safety | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP68: IEC 60529-2013 |
| Anti-Corrosion Protection | C5, NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
