Dahua DH-IPC-HFW3441DG-AS-4G-EAU-B 4mp Wizsense 4G Network Bullet Camera
Skip to product information
1
/
of
1
Vendor:
Dahua
Dahua DH-IPC-HFW3441DG-AS-4G-EAU-B 4mp Wizsense 4G Network Bullet Camera
SKU: DH-IPC-HFW3441DG-AS-4G-EAU-B
Description
- 4MP Resolution: High-definition video at 2688x1520 @25/30fps.
- Active Deterrence & IR Night Vision: Built-in IR LEDs and sound/light alarm linkage.
- H.265 Compression: Ultra-low bit rate for efficient bandwidth usage.
- Two-Way Talk & Mic: Integrated microphone and speaker for bidirectional communication.
- IP67 & SMD: Weatherproof protection with smart motion detection and abnormality alerts.
Regular price
$626.05 AUD
Sale price
$626.05 AUD
Regular price
$833.00 AUD
Sale
24.84%
$206.95 AUD
(24.84%)
inc GST + 3 Year Warranty & Support
Free shipping over AUD300
In stock
Dahua DH-IPC-HFW3441DG-AS-4G-EAU-B 4mp Wizsense 4G Network Bullet Camera
1
/
of
1
3-Year Warranty
Warranty on all cameras
Free Shipping
On orders over $300
30-Day Returns
Easy returns for unopened items
Fast Delivery
5-10 Day Delivery Australia-wide
Overview
Lens: 2.8mm.
Color options: White or Black.
Note: Please indicate your choice in your order message.
The Dahua DH-IPC-HFW3441DG-AS-4G-EAU-B is a 4MP bullet network camera designed for wireless security surveillance.
Equipped with built-in 4G module, PIR human body sensor, and 8GB eMMC memory for reliable monitoring.
Color options: White or Black.
Note: Please indicate your choice in your order message.
The Dahua DH-IPC-HFW3441DG-AS-4G-EAU-B is a 4MP bullet network camera designed for wireless security surveillance.
Equipped with built-in 4G module, PIR human body sensor, and 8GB eMMC memory for reliable monitoring.
Technical Specifications
- Resolution: 4 Megapixels (2688 x 1520)
- Active Deterrence: Sound and light alarm linkage
- H.265 Compression: Ultra-low bit rate and high compression
- Frame Rate: 25/30 fps
- Built-in LED: Warm light and IR illumination
- Built-in Mic and Speaker: Support two-way talk
- Two-Way Talk: Bi-directional audio support
- IP67 Rating: Dust and water protection
- Motion Detection: Triggers abnormality alerts
- Active Deterrence: Sound and light alarm linkage
- H.265 Compression: Ultra-low bit rate and high compression
- Frame Rate: 25/30 fps
- Built-in LED: Warm light and IR illumination
- Built-in Mic and Speaker: Support two-way talk
- Two-Way Talk: Bi-directional audio support
- IP67 Rating: Dust and water protection
- Motion Detection: Triggers abnormality alerts
Product Documentation
Detailed Specifications
| Feature | Detail |
|---|---|
| Image Sensor | 1/3" CMOS |
| Max. Resolution | 2688 (H) x 1520 (V) |
| ROM | 128MB |
| RAM | 256MB |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s-1/100,000 s |
| Min. Illumination | 0.01 Lux@F1.6 (Color, 30IRE); 0.001 Lux@F1.6 (B/W 30IRE); 0 lux (Illuminator on) |
| S/N Ratio | >56 dB |
| Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| BLC | Yes |
| HLC | Ves |
| WDR | 120 dB |
| Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| White Balance | Auto natural, street lamp; outdoor, manual; regional custom |
| Gain Control | Auto |
| Noise Reduction | 3D NR |
| Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| Smart Illumination | Yes |
| Mirror | Yes |
| Privacy Masking | 4 areas |
| Feature | Detail |
|---|---|
| Lens Type | Fixed-focal |
| Lens Mount | M12 |
| Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm; 6 mm |
| Max. Aperture | 2.8 mm: F1.6 | 3.6 mm: F1.6 | 6 mm: F1.6 |
| Field of View | 2.8 mm: H: 102""; V: 54""; D:121"" | 3.6 mm: H: 84""; V 42"" D:101 | 6 mm: H: 52, V: 48"", D:61"" |
| Iris Control | Fixed |
| Close Focus Distance | 2.8 mm: 0.9 m (2.95 ft) | 3.6 mm: 1.7 m (5.58 ft) | 6 mm: 3.2 m (10.50 ft) |
| DORI Distance | 2.8 mm: Detect 63.6 m (208.66 ft); Observe 25.4 m (83.33 ft); Recognize 12.7 m (41.67 ft); Identify 6.4 m (21.00 ft) | 3.6 mm: Detect 85.4 m (280.18 ft); Observe 34.2 m (112.20 ft); Recognize 17.1 m (56.10 ft); Identify 8.5 m (27.89 ft) | 6 mm: Detect 124.0 m (406.82 ft); Observe 49.6 m (162.73 ft); Recognize 24.8 m (81.36 ft); Identify 12.4 m (40.68 ft) |
| Angle Adjustment | Pan: 0 -360"" Tilt-60-0 Rotation: 0-360"" |
| Feature | Detail |
|---|---|
| Illumination Distance | IR: 50 m (164.04 ft); Warm light: 30 m (98.43 ft) |
| Illuminator Number | 1 (IR LED): 1 (Warm light) |
| Illuminator On/Off Control | Auto: Manual |
| Feature | Detail |
|---|---|
| Video Compression | H.265 H.264 H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520 @(1-25/30 fps); sub stream: 704 x 576 @ (1-25 fps)/704 x 480 @ (1-30 fps) |
| Stream Capability | 2 streams |
| Resolution | 4M (2688 x 1520); 4M (2560 x 1440); 3M (2304 x 1296); 1080p (1920 x 1080); 1.3M (1280x960); 720p (1280 x 720), D1 (704 x 576/704 x 480); VGA (640 x 480); CIF (352x288/352x240) |
| Bit Rate Control | CBR/VBR |
| Video Bit Rate | H.264: 32 kbps-8192 kbps; H.265: 32 kbps-8192 kbps |
| Feature | Detail |
|---|---|
| Built-in MIC | Yes |
| Built-in Speaker | Ves |
| Audio Compression | G.711a G.711Mu; G.726, PCM |
| Feature | Detail |
|---|---|
| SMD | SMD 3.0 |
| Perimeter Protection | Intrusion, tripwire (support the classification and accurate detection of vehicle and human) |
| Feature | Detail |
|---|---|
| User/Host | 20 (Total bandwidth: 80 M) |
| Storage | Bulit in eMMC (8 GB); FTP SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP:TCP UDP; ARP RTP RTSP, RTCP; RTMP; SMTP, FTP, SFTP; DHCP DNS, DDNS; QoS; UPnP NTP, Multicast; ICMP IGMP NFS; SAMBA PPPOE SNMP: P2P |
| SDK and API | Yes |
| Cyber Security | Video encryption; firmware encryption; configuration encryption; Digest; WSSE; account lockout; security logs: IP/MAC filtering generation and importing of X.509 certification; syslog HTTPS, 802.1x, trusted boot; trusted execution; trusted upgrade |
| Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G); CGI |
| Browser | E Chrome Firefox |
| Management Software | DSS; DMSS |
| Mobile Client | IOS, Android |
| Frequency | LTE FDD:B1/3/5/7/8/20/28 LTE TDD:838/40/41 WCDMA:B1/5/8 GSM/GPRS/EDGE:B3/5/8 |
| Feature | Detail |
|---|---|
| Alarm Event | SD card error; SD card full; IP conflict, illegal access, motion detection; video tampering: Scene Changing audio detection; security exception, PIR alarm; external alarm; low battery alarm; light alarm, sound alarm |
| PIR Sensor Distance | 10 m (the height of device is 2.5 m, placed horizontally); 5 m (the height of the device is 2 m, placed at an angle of 30° from the horizontal) |
| Feature | Detail |
|---|---|
| Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| Alarm Input | 1 channel in: 5 mA 3-5 VDC |
| Alarm Output | 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| RS-485 | 1 (Only report the information of solar battery, such as power and battery level) |
| Feature | Detail |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C to +60 °C (-40 °F to +140 °F) |
| Operating Humidity | ≤95% |
| Storage Temperature | -40 °C to +60 °C (-40 °F to +140 °F) |
| Protection | IP67 |
| Power Supply | 12 VDC |
| Power Consumption | Sleep Mode: 0.03 W General Mode: 4 W Power Saving Mode: 2 W Max. (4G pulling stream+IR+speaker+warning light): 7.5 W |
| Casing | Metal + plastic |
| Product Dimensions | 132 mm x 219 mmx179 mm (5.20"x8.62"x7.05") (Lx Wx H) |
| Packaging Dimensions | 280 mm x 239 mm x 146 mm (11.02"x9.41"x5.75") (Lx Wx H) |
| Net Weight | 680 g (1.50 lb) |
| Gross Weight | 1180 g (2.60 lb) |
| Certifications | CE-LVD: EN62368-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; CE-RED Radio Equipment Directive 2014/53/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15; Subpart B |
